Okul Çağı Çocuklarında Beslenme Hizmetimiz

Zihinsel ve fiziksel gelişimin devam ettiği okul çağı döneminde çocukların ihtiyaç duyduğu enerji gereksinimi artmakta ve bu enerjinin besin içeriği sağlıklı besinlerden karşılanması gereklidir.

Okul çağı çocuklarında beslenme programı hazırlanırken bu etmenler göz önünde bulundurularak kişiye özel sağlıklı beslenme programının oluşturulması hedeflenmektedir.

Uzman Diyetisyen

Uzman Diyetisyen Elif Nur OKATAN
ile kilo verme hakkında bilgi almak için:

Bizi arayabilir, e-mail gönderebilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Hakkımda

Okul Çağı Çocuklarında Beslenme ile İlgili S.S.S.

Okul Çağında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Öğrenciler günün büyük bir kısmını okulda geçirmektedirler. Bu yüzden okul çağında beslenme çok önemlidir. Okul çağında beslenmede kahvaltı atlanmamalıdır. Yeterli ve dengeli bir beslenme okul başarısını artırmaktadır. Kemik ve diş gelişimi için süt, yoğurt ve peynir tüketilmelidir. Bağışıklık ve sindirim sisteminin güçlenmesi için sebze-meyve tüketimi ihmal edilmemeli, günde 5 porsiyon tüketilmelidir. 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere günde 6 öğün beslenilmelidir. Fast food ve abur cubur gıdalar yerine sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

Okul Çağı Çocuklarında Ortaya Çıkabilecek Problemler Nelerdir?

Okul çağında sağlıksız ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak: Zayıflık, büyüme geriliği, kemik gelişiminde gerilik, zihinsel gelişim geriliği, kızlarda adet düzensizlikleri, kansızlık, vitamin ve mineral yetersizlikleri görülebilir. Okul çağında sağlıksız ve fazla beslenmeye bağlı olarak: Obezite, diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, psikolojik bozukluklar, kanser riskleri görülebilir.
× WhatsApp