Kan grubuna göre beslenme son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz bir beslenme tipidir. Bu beslenme tipinde kişinin kan grubuna göre tüketmesi ve tüketmemesi gereken besin içerikleri farklılık göstermektedir.

Diyet denildiğinde birçok bireyin aklına ilk “yasak” kelimesi gelse de diyette yasak değil, doğru ölçülerde tüketim söz konusudur. Kilo vermek uğruna kategorize edilen X, Y, Z gibi farklı diyet ya da beslenme tipleri mucizevi bir etkiye sahip değildir. Bu noktada önemli olan kişiye uygun bir beslenme tipinin uzman eşliğinde hazırlanmasıdır.

Ankara’da beslenme hakkında uzman desteği almak için aşağıdaki butondan bize ulaşabilirsiniz. 🙂

Uzman Diyetisyen Elif Nur DEMİRBAŞ

Kan Grubuna Göre Beslenmek Diye Bir Şey Var mıdır?

Kan grubuna göre beslenmek kilo vermeyi amaçlayan birçok kişinin etkisi olacağını umduğu bir hurafedir diyebiliriz. Bununla birlikte çevrenizde ya da internette kan grubuna göre beslenme şekli ile kilo verdiğini belirten kişiler olabilir. Buradaki kilit nokta kan grubuna göre beslenme adı altında oluşturulan beslenme şeklinin birçok besin ögesini kısıtlamasıdır. Yani kilo vermedeki etkisi yapılan kalori açığından kaynaklanmaktadır.

Kan gruplarına göre beslenme önerilerine bakıldığında temelde hepsinin glisemik indeksi (kan şekerini yükseltme hızı) yüksek besinlerden uzak durmayı önerdiği görülmektedir.bu tür beslenmelerde protein ağırlıklı beslenmek, mısır ya da buğday türevlerini beslenmeden çıkarmak, yeşil sebzelere ağırlık vererek beslenmek gibi kriterler yer almaktadır. Bu beslenmelerin, kişilerin kilo vermesini sağlaması normal ancak konunun kan grupları ile doğrudan bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu kilo kaybı yetersiz ve dengesiz bir kayıp şekli olduğundan, bazı sağlık problemlerine de neden olabilir.

Ankara’da uzman bir diyetisyenden beslenme danışmanlığı almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kan Grubuna Göre Diyet Listesi Yapılır mı?

Geçmişten bu yana birçok diyet çeşidi dönem dönem popüler olarak insanlara hızlı bir kilo kaybı sağlayacağı vaadiyle umut olmuştur. Ancak böyle bir yola çıkarken unutulmaması gereken en önemli nokta bunun geçici bir süreç olmadığıdır.

Diyet yapmak belirli bir süre için bir şeylerden uzak durmak, kendini kısıtlamak şeklinde yapıldığında verilen kilolar hem kalıcı hem de sağlıklı olmayacaktır. Diyet mutlaka sürdürülebilir olmalıdır. Kişinin yaşam tarzını esas alarak, ona özel bir program ile uzman eşliğinde yapılmalıdır.

× WhatsApp